Lubisz dostać dotację na fotowoltaikę? Po przeczytaniu tego na pewno polubisz! - dla domu i ogrodu

fotowoltaika montaż

Jakie jest zastosowanie paneli fotowoltaicznych

Istnieje wiele zastosowań paneli fotowoltaicznych, które przemieniają energię z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Fotoogniwa posiadają więc szerokie zastosowanie w różnego rodzaju urządzeniach i sytua

Lubisz dostać dotację na fotowoltaikę? Po przeczytaniu tego na pewno polubisz! - dla domu i ogrodu fotowoltaika montaż
cjach. Ogniwa słoneczne są używane przede wszystkim do budowy elektrowni słonecznych, które produkują prąd. Innym zastosowaniem paneli słonecznych jest użytkowanie dla celów prywatnych poprzez zainstalowanie paneli w domu prywatnym. Fotoogniw używa się także w niewielkich urządzeniach, które mogą być napędzane energią słoneczną, przykładowo w kalkulatorach, zegarkach czy lampkach ogrodowych. Innym, dość nietypowym, zastosowaniem ogniw słonecznych jest automatyka, gdzie są one używane jako czujniki fotoelektryczne i fotodetektory. Ponadto fotoogniwa są stosowane w samochodach z tak zwanym napędem hybrydowym. Często używa się paneli fotowoltaicznych także jako doładowywania akumulatorów w dzień, a później korzystanie z nagromadzonej energii w nocy. Zastosowań ogniw słonecznych jest więc sporo.


Panele słoneczne a pogoda

Panele słoneczne korzystają z promieniowania słonecznego w celu przemiany tej energii w energię elektryczną, więc ich działanie jest w dużej mierze uzależnione od warunków pogodowych. Oczywistym jest, że panele fotowoltaiczne będą działać w trakcie dnia, kiedy jest dostęp do światła słonecznego. Jednak niewielka popularność paneli słonecznych w Polsce w dawniejszych latach wcale nie wynikała z nieodpowiedniego klimatu, to jest z niewystarczającej ilości światła słonecznego. Przyczyną, z powodu której montowanie paneli słonecznych było dość rzadkie, było niekorzystne prawo. Po zmianie prawa dotyczącego energetyki słonecznej w 2015 roku coraz częściej inwestuje się w instalację paneli fotowoltaicznych. Warto obalić także mit, jakoby Polska miała niewystarczająco dobre warunki pogodowe, żeby instalacja paneli słonecznych miała sens. Prawda jest taka, że polskie warunki pogodowe sprawdzają się wystarczająco dobrze jeśli chodzi o pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego za pomocą paneli fotowoltaicznych.


Do czego wykorzystuje się zjawisko fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne przemieniają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną za pomocą tak zwanego zjawiska fotowoltaicznego. Czym jednak dokładnie jest zjawisko fotowoltaiczne i w jaki sposób zachodzi? Otóż mianem zjawiska fotowoltaicznego określa się zjawisko fizyczne, które polega na powstaniu siły elektromagnetycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania świetlnego. Zjawisko to należy do tak zwanych zjawisk fotoelektrycznych wewnętrznych. Po raz pierwszy zjawisko fotowoltaiczne zostało zaobserwowane w 1839 roku przez francuskiego fizyka i fizykochemika. Dzięki istnieniu zjawiska fotowoltaicznego możliwa jest konstrukcja ogniw fotowoltaicznych, z których składają się panele słoneczne. Istnieje nawet osobna dziedzina naukowa zajmująca się pozyskiwaniem energii elektrycznej z promieniowania słonecznego zwana fotowoltaiką. Dzięki dokonaniu okrycia zjawiska fotowoltaicznego możliwe stało się budowanie i ulepszanie paneli słonecznych, które znajdują szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w użytku prywatnym.



© 2019 http://dla-domu-i-ogrodu.mieszkania-wroclaw.net.pl/